7ος γύρος, Ράλλυ Εσθονίας

WRC 2021

15-18 Ιουλίου

O Rovanpera νεότερος νικητής στην ιστορία του WRC

Μετά από ένα ταξίδι επί αφρικανικού εδάφους με το Ράλλυ Σαφάρι, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ επέστρεψε στην Ευρώπη, για τις γρήγορες χωμάτινες ειδικές διαδρομές του Ράλλυ Εσθονίας.
Οι Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) κατέκτησαν την πρώτη νίκη της καριέρας τους στο WRC, με τον Φινλανδό οδηγό να γίνεται σε ηλικία 20 ετών 9 μηνών και 17 ημερών ο νεότερος οδηγός που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι πριν από αυτή την επίδοση του Rovanpera, νεότερος νικητής αγώνα του WRC ήταν ο τωρινός του team manager, Jari-Matti Latvala.
Αυτή, ήταν η 6η νίκη της Toyota σε 7 αγώνες και 5η συνεχόμενη, με αποτέλεσμα η ιαπωνική ομάδα να αυξήσει στους 59 βαθμούς τη διαφορά της στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών από τη Hyundai Motorsport.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Craig Breen-Paul Nagle, στην πρώτη τους χωμάτινη εμφάνιση με το Hyundai i20 Coupe WRC στο χώμα, έπειτα από το Ράλλυ Εσθονίας 2020. Στο βάθρο ανέβηκαν ακόμη οι Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC), που τερματίσαν στην τρίτη θέση για 5η φορά φέτος.
Οι Sebastien Ogier-Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) ολοκλήρωσαν στην 4η θέση, αυξάνοντας πάντως τη βαθμολογική διαφορά από τους Elfyn Evans-Scott Martin (Toyota Yaris WRC) που ακολούθησαν, στους 37 βαθμούς.
Μια θέση πιο πίσω βρέθηκαν οι Teemu Suninen-Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC), ενώ έβδομοι ήταν οι Pierre Louis Loubet-Florian Haut Labourdette (Hyundai i20 Coupe WRC).
Στην 8η θέση Γενικής τερμάτισαν οι νικητές του WRC3, Alexey Lukyanuk-Yaroslav Fedorov (Skoda Fabia Rally2).
Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Andreas Mikkelsen-Ola Floene (Toksport, Skoda Fabia Rally2 evo) και Mads Ostberg-Torstein Eriksen (TRT, Citroen C3 Rally2), που κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις στο WRC2.
Όσον αφορά στο φαβορί του αγώνα, οι Ott Tanak-Martin Jarveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) εγκατέλειψαν την πρώτη ημέρα, όταν είχαν δύο κλαταρίσματα έπειτα από έξοδο σε χωράφι και ενώ νωρίτερα, είχαν ακόμη ένα κλατάρισμα.